Surya Sen Colony, Block B, Siliguri
Dist.: Jalpaiguri, West Bengal (India)-734004
Email: suryasen@suryasencollege.org.in
Phone : +91 353-2691488, +91 94763 87939

SURYA SEN MAHAVIDYALAYA

Govt. Aided College & Recognized by UGC u/s 2(f) &1 2(b) :: Established in: 1998
NAAC ACCREDITED  ::   ISO 9001:2115 & ISO 21001:2018 CERTIFIED
Masterda Surya Sen

Indian revolutionary
and School Teacher

22 Mar1894 - 12 Jan 1934

STUDENTS’ ACHIEVEMENTS AND AWARDS

 This page is dedicated to celebrate the remarkable achievements and accolades of our outstanding students! Here, we shine a spotlight on the remarkable accomplishments of our student body, showcasing their dedication, talent, and hard work across various domains. From academic excellence to extracurricular achievements, our students continually demonstrate their passion and commitment to success. Join us as we celebrate their journey and inspire others to reach for their dreams. Explore the impressive array of awards, honors, and accomplishments that define our vibrant community of learners."

 

ACADEMIC SESSION: 2022-2023

SL No.

Name of Student

Level of Competition

Name of Event and Position

1.

Priti Ghosh

International

World Record - Maximum Repetitions of side to side medicine ball shifts  in a sitting position (TEENAGER)

2.

Abhimanyu Singh

National

Participation on RDC Prade - Participation on RDC Prade

3.

Lalit Kumar Rai

National

Participation on RDC Prade - Participation on RDC Prade

4.

Ankit Biswakarma

National

Participation on TSC Prade - Participation on TSC Prade

5.

Anamika Singh

National

Participation on TSC Prade - Participation on TSC Prade

6.

Priya Rai

National

Particioate on TSC Parade - Particioate on TSC Parade

7.

Bobby Gazi

National

Participation - North East Zone Inter University Athletics Mens And Womens Tournament

8.

Rupesh Rai

National

Participation - AGAPE CUP 2022

9.

Jui Chowdhury

National

Participation - India International Dance Festival

10.

Ashlesha Sharma

National

JDFS (Gold) - NCC Annual Training Camp

11.

Jui Chowdhury

State

Participation - Nach Mash Dance Bindas by SMPAI Dance Academy

12.

Drama "Icchepuran"

State

Best Production - Inter College Sub Divisional Level Drama Competition

13.

Koushik Sen

State

Best Director - Inter College Sub Divisional Level Drama Competition

14.

Titli Ghosh

State

Best Co-Actress - Inter College Sub Divisional Level Drama Competition

15.

Debraj Purbey

State

Best Actor - Inter College Sub Divisional Level Drama Competition

16.

Drama "Icchepuran"

State

Best Stage Decoration - Inter College Sub Divisional Level Drama Competition

17.

Drama "Icchepuran"

State

Best Light artistry - Inter College Sub Divisional Level Drama Competition

18.

Priti Ghosh

State

Gold - 3rd State Pencak Silat Championship 2022

19.

Ankita Mondal

District

Participation - Youth Parliament Competiton by Department of Parlaiamentary Affairs

20.

Paushali Sarkar

District

Participation - Youth Parliament Competiton by Department of Parlaiamentary Affairs

21.

Ankita Mondal

District

Participation - Youth Parliament Competiton by Department of Parlaiamentary Affairs

22.

Chayanika Shome

Regional

Third - Solo Dance Competition Organized by Suryasen Mahavidyalaya

23.

Paushali Sarkar

Regional

Third - Once Upon A Time' Story Telling Competition by Suryasen Mahavidyalaya

24.

Paushali Sarkar

Regional

Third - Sound and Sight Photo Essay by Salesian College

25.

Paushali Sarkar

Regional

Second - Quiz Competition Organized by Petroleum Conservation Research Association

26.

Paushali Sarkar

Regional

First - Hay Fever Debate Competition organized by Salesian College

27.

Paushali Sarkar

Regional

First - Logo Design Competition Organized by Suryasen Mahavidyalaya

28.

Paushali Sarkar

Regional

Second - Eassay Competition Organized By Suryaseb Mahavidyalaya

29.

Paushali Sarkar

Regional

First - Story Writing Competition Organized By Suryasen Mahavidyalaya

30.

Paushali Sarkar

Regional

Second - Extempore Speech Competiton Organaized By Suryasen Mahavidyalaya

31.

Harsh Kumar Jaiswal

Regional

First - Hay Fever Debate Competition organized by Salesian College

32.

Paushali Sarkar

Regional

Best Speaker - Hay Fever Debate Competition organized by Salesian College

33.

Paushali Sarkar

Regional

Second - Doodling Competiton Organized By Salesian College

34.

Debjit Dutta

Regional

Third - Meme Event Organized By Salesian College

35.

Chayanika Shome

Regional

Third - Solo Dance Competition Organized by Salesian College

36.

Arunava Maitra

Regional

Third - Annual Sports Meet by Suryasen Mahavidyalaya

37.

Barna Bhattacharjee

Regional

First - Recitation Competition Organized by Suryasen Mahavidyalaya

38.

Niranjan Kumar Ray

Regional

Second - Essay Writing Competition Organized by Suryasen Mahavidyalaya

 

 

  ACADEMIC SESSION: 2021-2022

SL No.

Name of Student

Level of Competition

Name of Event and Position

1.

Shreshtha Tripathi

International

Participation in Singapur - Cultural Exchange Programme

2.

Shreya Bagchi

National

Participation - Table Tennis

3.

Abhimanyu Singh

National

Participation on RDC Prade - Participation on RDC Prade

4.

Avay Kumar Thapa

National

Participation on RDC Prade - Participation on RDC Prade

5.

Praladh Chhetri

National

Participation on TSC Prade - Participation on TSC Prade

6.

Ashlesha Sharma

National

Participation on TSC Prade - Participation on TSC Prade

7.

Alaka Kumari

National

Participation - Rashtragaan Under Azadi Ka Amrit Mahotsav

8.

Alaka Kumari

National

Participation - Digital India Quiz

9.

Alaka Kumari

National

Participation - National Level World Day Quiz and Pledge Ceremony

10.

Alaka Kumari

National

Participation - Quiz on International Day of Yoga by Ministry of AYUSH & MyGov

11.

Priyanka Roy

State

Participation - Participation on Pre Republic Day Camp

12.

Aisheek Chakraborty

State

Participation - Participation on Pre Republic Day Camp

13.

Subharthi Das

State

Participation - Participation on NIC Camp

14.

Snahashis Saha

State

Participation - Participation on NIC Camp

15.

Ankita Saha

State

First - Sit & Draw 
Competition (40th North Bengal Book Fair)

16.

Alaka Kumari

State

Participation - Competition Organised by NSS Unit of Bangabashi Morning College

17.

Alaka Kumari

State

Participation - Sports and Youth Committee with NSS, HNSB

18.

Alaka Kumari

State

Participation - Quiz on 'Road Safety Puzzles' by Road Safety Patrol

19.

Alaka Kumari

State

Participation - State Level E-Quiz on Tobacco-Commit to Quit by NSS,Guru Nanak College

20.

Alaka Kumari

State

Participation - Quiz Organized by Unit-IV and IQAC of Maynaguri College

21.

Alaka Kumari

State

Participation - Quiz Competition on Advertisement and Public Relations

22.

Alaka Kumari

State

Participation - Swachhta Action Plan, NSS Unit-II, Surya Sen Mahavidyalaya

23.

Sougata Nath

District

Second - Annual Athletic Meet 2021-2022 Organized By Kanchanjungha Krirangan, Siliguri

24.

Sougata Nath

District

Second - Annual Athletic Meet 2021-2022 Organized By Kanchanjungha Krirangan, Siliguri

25.

Sougata Nath

District

Third - Inter College Distric Sports and Games 800M Run Organized By Govt. West Baengal

 

ACADEMIC SESSION: 2020-2021

SL No.

Name of Student

Level of Competition

Name of Event and Position

1.

Ankur Barman

International

Third - 12th International Invitational Online kata Tournament

2.

Priti Ghosh

International

Second - 12th International Invitational Online kata Tournament

 

  ACADEMIC SESSION: 2019-2020

SL No.

Name of Student

Level of Competition

Name of Event and Position

1.

Ankur Barman

International

Sensei - Sensei Award

2.

Priti Ghosh

International

Second - 11th International Invitational Online Kata Tournament

3.

Srishty Mandal

National

Participation - East Zone Inter University  & All India Badminton

4.

Gopal Mukhiya

State

First - Youth Parliament Quiz Contest on Character Building

5.

Gopal Mukhiya

State

Second - Youth Parliament Quiz Contest

6.

Dipak Kumar Roy

State

Second - Division Level Quiz Contest

7.

Gopal Mukhiya

State

First - Division Level Quiz Contest on Character Building

8.

Gopal Mukhiya

State

Second - Division Level Youth Parliament Quiz Competition

9.

Dipak Kumar Roy

State

First - Division Level Quiz Contest

10.

Bobby Gazi

state

First - Inter College State Sports and Games Championship 200m Run

11.

Bobby Gazi

state

First - Inter College State Sports and Games Championship 400m Run

12.

Avantika Bhattacharjee

Regional

First - Debate Competition organized by Suryasen Mahavidyalaya

13.

Avantika Bhattacharjee

Regional

Participation - ZESTIVAL Intercollegiate Cultural Fest by Suryasen Mahavidyalaya

 

  ACADEMIC SESSION: 2018-2019

SL No.

Name of Student

Level of Competition

Name of Event and Position

1.

Rupam Roy

International

Bronze Medal - International Karate Championship, 2019

2.

Pradip Prasad

International

Gold - International Open Karate Championship

3.

Richen Sherpa

International

Third - International Invitational Goju Ryu Karate Championship

4.

Priti Jha

National

Silver Medal - Jalpaiguri District Yoga Champion

5.

Tanistha Saha

National

Participation - East Zone Inter University  & All India Badminton

6.

Deborit Chakraborty

National

Participation - East Zone Inter University  & All India Badminton

7.

Ankita Saha

National

First - Sarba Bharatiyo Sangeet o Sanskriti Parishad

8.

Priti Jha

State

Secured A Grade - WUSHU Association of West Bengal

9.

Priti Jha

State

Second - North Bengal WUSHU Championship

10.

Sourabhi Nath

District

Third - Inter College District Sports & Games Championship

11.

Sourabhi Nath

District

Third - Inter College District Sports & Games Championship

 

SURYA SEN MAHAVIDYALAYA
Affiliated under NBU


Block B, Surya Sen Colony
P.O. : Siliguri Town Dist. : Jalpaiguri,
West Bengal (INDIA), Pin : 734004
Phone (Office): +91 353-2691488
Phone (Helpline): +91 94763 87939
Email: info@suryasencollege.org.in
principal@suryasencollege.org.in


© Copyright Surya Sen Mahavidyalaya. All Rights Reserved
Total Viewers : 28215982
Developed By Nextgen Silguri (W.B.)